28 marzec 2024

Wszczepiono pacjentowi spersonalizowany implant stawu biodrowego

zdjęcie: Wszczepiono pacjentowi spersonalizowany implant stawu biodrowego / pixabay/1049588
W czwartek lekarze Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przeprowadzili operację stawu biodrowego z zastosowaniem implantu wykonanego indywidualnie dla pacjenta w technologii druku 3D.
REKLAMA

Nowatorską operację przeprowadzili trzej lekarze opolskiego szpitala - dr Krzysztof Marguła, dr Jarosław Szyszka i dr Grzegorz Piernik przy asyście prof. Pawła Łęgosza z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak powiedział PAP dr Marguła, który był operatorem zabiegu, w tego typu operacjach lekarz musi ściśle współpracować z inżynierami produkującymi implant.

"Tego typu operacje przeprowadza się w sytuacjach, gdy zawiodą standardowe implanty stawu. Wykorzystujemy do tego specjalne stopy metali, dostosowane do konkretnej osoby i jej potrzeb. Wykorzystaliśmy implant typu custom made, czyli wykonany indywidualnie dla pacjenta z powodu rozległych ubytków kostnych panewki stawu po obluzowaniu pierwotnych implantów endoprotezy stawu biodrowego" - wyjaśnił dr Marguła.

Implant powstał w technologii druku 3D z biokompatybilnych materiałów dobrze integrujących się z kością na podstawie badania tomografii komputerowej pacjenta.

"W ostatnich latach jesteśmy świadkami niesamowitego postępu w endoplastyce stawów. Dzięki technice komputerowej i inżynierii materiałowej, przy wykorzystaniu implantów typu custom made możemy stworzyć implant dostosowany do najdrobniejszych ubytków w kości konkretnego pacjenta, w efekcie dając mu szansę na powrót do normalnego funkcjonowania przy możliwe małych skutkach ubocznych" - podkreślił dr Szyszka.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole
1.8°C
wschód słońca: 05:46
zachód słońca: 19:48
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2024-04-18 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-22 17:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-22 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany