Opolski sanepid dysponuje 12 tys. szczepionek przeciwko tężcowi
Jednym z tematów wtorkowej sesji sejmiku województwa opolskiego był raport przygotowany przez sanepid dotyczący stanu epidemiologicznego w regionie.
Według zapewnień przedstawicieli opolskiego sanepidu, obecnie na terenach popowodziowych nie ma sytuacji budzących niepokój, a woda w wodociągach jest systematycznie badana. Najgorsza sytuacja jest w Głuchołazach i Nysie, które wodę do swoich wodociągów czerpią z wód powierzchniowych. W Głuchołazach woda z kranu nie nadaje się do spożycia, a w Nysie zalecane jest jej wcześniejsze przegotowanie.
Na pytanie radnej Martyny Nakoniecznej o zagrożenie dla powodzian, przedstawiciel sanepidu poinformował, że do tej pory nie odnotowano sytuacji będących powodem do niepokoju. Opolski sanepid dysponuje obecnie 12 tysiącami szczepionek przeciwko tężcowi, z których mogą korzystać zarówno mieszkańcy zakwalifikowani przez lekarzy, jak i uczestniczący w akcji ratowniczej strażacy, policjanci czy żołnierze. Sama akcja szczepień, według przedstawiciela sanepidu, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców z terenów powodziowych.
Przedstawiciele sanepidu poinformowali, że w celu dotarcia do osób wykluczonych cyfrowo i starszych, drukowane są ulotki zawierające najważniejsze porady i instrukcje związane z zagrożeniem epidemicznym na terenach powodziowych, które będą dostarczone do gmin, w których doszło do zalania domów i gospodarstw.(PAP)
masz/ mark/ mow/