15 maj 2023

Czy walcząc z nałogiem palenia warto zrezygnować z podejścia „end game” i szukać wsparcia w nikotynowych alternatywach?

zdjęcie: Czy walcząc z nałogiem palenia warto zrezygnować z podejścia „end game” i szukać wsparcia w nikotynowych alternatywach? / pixabay/2842108
Choć stwierdzenie „palenie zabija” dla wielu brzmi jak truizm, to nadal z nałogiem boryka się wielu z nas. Zdarza się, że uzależnieni po nieudanych postanowieniach noworocznych, a nawet poddaniu się hipnozie, załamują się i nie podejmują walki. Okazuje się jednak, że promykiem nadziei dla uzależnionych są różnego rodzaju alternatywy, do których zaliczają się choćby saszetki nikotynowe, e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu.
Sięgając po tradycyjny „dymek” możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, jak groźny jest sam proces spalania i uwalniające się substancje smoliste. Udowodniono, że dym tytoniowy ma w sobie wiele substancji rakotwórczych, takich jak np. pochodne fenolu, nitrozaminy, benzopiren,  katechole i związki niektórych metali ciężkich. Z pomocą przychodzą nowe „wynalazki” mające ograniczać te zagrożenia, a należą do nich produkty zaliczające się do tzw. kategorii Modern Oral, czyli po prostu uwalniające nikotynę dzięki wchłanianiu jej przez błonę śluzowa w jamie ustnej. Sukcesywnie wypierają one konwencjonalne papierosy w Szwecji i spowodowały prozdrowotne zmiany w społeczeństwie dotyczące skali umieralności spowodowanej nałogiem palenia. Dzięki temu, że aplikacja jest tak prosta i przede wszystkim niewpływająca na osoby znajdujące się w pobliżu, saszetek można używać w dowolnym miejscu, nawet w czasie pracy, w kinie czy w podróży, można już też wybierać spośród wielu dostępnych na rynku produktów, (np. VELO).

Warto wiedzieć, że nikotyna, czyli alkaloid pirydynowy, jest stymulantem, którego brak znacząco odczuwają palacze w momencie próby zerwania z nałogiem. Saszetki mogą przyczynić się do zniwelowania szkód potytoniowych, jednak aby tak się stało, muszą one zawierać odpowiednią ilość dostarczanej nikotyny. Wtedy też można ograniczyć powstanie u palacza zespołu odstawiennego.

Jak zauważa prof. dr hab. n. med. Halina Car, saszetki mogą stanowić skuteczne wsparcie w rzucaniu palenia. W swoim opracowaniu stwierdza ona, że: saszetki o zawartości do około 20 mg lub 16,6 mg/g nikotyny, dostarczają porównywalnych poziomów nikotyny jak inne produkty NTZ dostępne na rynku. Ustalenie górnego limitu na poziomie 20 mg na saszetkę równoważy potrzebę zaoferowania obecnym palaczom alternatywnego produktu, przy jednoczesnym uniknięciu potencjalnych szkód, które mogą wynikać z regularnego lub przypadkowego narażenia na wyższe poziomy nikotyny.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Opole
12.9°C
wschód słońca: 05:31
zachód słońca: 18:14
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2024-03-28 19:00
miejsce
Cuda Na Barze, Opole, ul. 1 Maja 77A
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-04 18:00
miejsce
Studenckie Centrum Kultury, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-07 15:30
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-07 19:00
miejsce
Miejsce X, Opole, Ul. Henryka...
wstęp biletowany