29 kwiecień 2022

Co warto wiedzieć o nikotynie?

zdjęcie: Co warto wiedzieć o nikotynie? / pixabay/4457130
Nikotyna jest naturalnie występującym związkiem i najbardziej rozpowszechnionym alkaloidem występującym w liściach Nicotiana, w tym Nicotiana tabacum, czyli tytoniu uprawnego, jednorocznej rośliny zielnej.

Można ją znaleźć także w innych roślinach, takich jak pomidor, ziemniak i bakłażan, choć w niższych stężeniach niż w tytoniu.  Chociaż uzależnia i nie jest pozbawiona ryzyka, powszechnie uznaje się, że większość szkód związanych z tytoniem pochodzi z jego spalania, a nie z samej nikotyny.

Nikotyna klasy farmaceutycznej - zwykle stosowana w produktach służących do wapowania (liquidach do e-papierosów) oraz doustnych saszetkach nikotynowych, jest pozyskiwana ze specjalnych odmian tytoniu, które wytwarzają duże jej ilości, a poprzez szereg procesów - fizycznych (filtracja), jak i chemicznych, uzyskuje się produkt o czystości co najmniej 99,8%. Wielu naukowców, także i polskich, apeluje, by zwracać uwagę na to, czy decydując się na produkty nikotynowe o potencjalnie mniejszym ryzyku zdrowotnym, do których należą wspomniane e-papierosy, sięgamy po  gotowy, przebadany laboratoryjnie produkt1. To gwarantują urządzenia działające w tzw. systemach zamkniętych, w których używa się gotowych, wymienialnych kartridży, jakie są stosowane np. w e-papierosach Vuse ePod.

Konsumenci wyrobów tytoniowych i nikotynowych często uważają, że nikotyna jest produkowana w laboratorium i dodawana do produktów, podczas gdy w rzeczywistości większość nikotyny używanej obecnie, w tym nikotyna w plastrach, tabletkach i gumach do żucia oraz w produktach alternatywnych, pochodzi z produkcji rolniczej różnych gatunków roślin tytoniowych.

Wspólne badanie przeprowadzone przez University College London (Wielka Brytania), King's College (Londyn, Wielka Brytania), Roswell Park Cancer Institute (Buffalo, USA) oraz Centers for Disease Control and Prevention (Atlanta, USA) na osobach długotrwale używających nikotynowej terapii zastępczej i e-papierosów wykazało, że przyjmowały one podobną dawkę nikotyny, co palacze, a jednocześnie były narażone na znacznie niższe poziomy mierzonych czynników rakotwórczych i toksycznych w porównaniu z palaczami2.

Amerykańska Narodowa Akademia Nauki, Inżynierii i Medycyny (NASEM) w 2018 r. stwierdziła, że "nie ma dowodów wskazujących na to, że nikotyna jest czynnikiem rakotwórczym" oraz że "prawdopodobnie nie ma znaczącego wzrostu ryzyka zachorowania na raka w wyniku narażenia na nikotynę dostarczaną przez e-papierosy"3.

Nikotyna jest jednak substancją uzależniającą, a jej stosowanie nie jest wolne od ryzyka. Niektóre grupy osób, takie jak osoby poniżej 18 roku życia, osoby cierpiące na niestabilną chorobę serca, ciężkie nadciśnienie lub cukrzycę, kobiety w ciąży, osoby uczulone/wrażliwe na nikotynę oraz osoby, które z powodów medycznych powinny unikać wyrobów tytoniowych lub nikotynowych, nie powinny spożywać nikotyny, aby uniknąć potencjalnie poważnych ostrych i przewlekłych skutków zdrowotnych.


Źródło:
https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/en/ecac-12-ways/tobacco/199-nicotine-cause-cancer


1  https://www.rp.pl/wydarzenia/art202471-jak-minimalizowac-szkody-zwiazane-z-paleniem-tytoniu
2  Murray R. et al. (2009). Does nicotine replacement therapy cause cancer? Evidence from the Lung Health Study.
    Nicotine & Tobacco Research 11(9):1076-1082
3  Public health consequences of e-cigarettes, US National Academy of Science, Engineering and Medicine, January 2018
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Opole
14°C
wschód słońca: 06:40
zachód słońca: 18:38
Koronawirus
opolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Studenckie Centrum Kultury, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 18:00
miejsce
Stegu Arena, Opole, Oleska 70
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-03 19:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-06 20:00
miejsce
Restauracja Opolanka, Opole,...
wstęp biletowany