17 marzec 2024

Ponad 160 tysięcy emerytów otrzymało wyższe świadczenia

zdjęcie: Ponad 160 tysięcy emerytów otrzymało wyższe świadczenia / pixabay/8597734
Opolski oddział ZUS od początku marca przeliczył i wypłacił wyższe świadczenia emerytalne i rentowe grupie ponad 160 tysięcy osób - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu. W dwa tygodnie oddział ZUS w Opolu wypłacił prawie pół miliarda złotych.
REKLAMA

Jak poinformował rzecznik opolskiego ZUS, w tym roku waloryzacja ma charakter procentowy. Ustalony wskaźnik waloryzacji to 112,12 proc. To jedna z większych podwyżek świadczeń wypłacanych przez ZUS w ostatnich kilku latach.

"Do 15 marca wypłaciliśmy łącznie prawie 489 milionów złotych przeliczonych w ramach waloryzacji emerytur i rent. Do połowy miesiąca wyższymi niż jeszcze w lutym świadczeniami cieszy się już przeszło 160 tysięcy osób w regionie, z tego niemal 46 tysięcy świadczeniobiorców, którzy otrzymują emerytury i renty +międzynarodowe+, czyli tych, którzy wykazali okresy legalnej pracy i ubezpieczenia również poza Polską" – powiedział Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Rzecznik przypomina, że ZUS przeprowadza proces przeliczenia świadczeń automatycznie, bez potrzeby składania wniosków przez klientów. Domowe budżety opolskich seniorów od początku marca są zasilane nowymi kwotami emerytur, rent i innych świadczeń. Ponad 80 proc. wypłat ma charakter bezgotówkowy i trafia we wcześniej ustalonych terminach na rachunki bankowe. Wszystkim świadczeniobiorcom, którzy mieli prawo do wypłaty świadczenia na 29 lutego br., ZUS przeliczy ich należności z urzędu. Klienci nie muszą inicjować tego procesu składając pisma bądź wnioski.

Waloryzacja to nie tylko wyższe emerytury i renty. Wzrośnie m.in. dodatek pielęgnacyjny, który od marca jest równy 330,07 zł. Jest przyznawany i wypłacany przez ZUS automatycznie emerytom i rencistom, którzy ukończyli 75 lat. Taki bonus mogą też otrzymać osoby zanim ukończą ten wiek, a które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Dodatek nie jest wypłacany jako świadczenie samoistne. Pobierać go można np. z emeryturą, rentą z tytułu niezdolności do pracy albo innym długoterminowym świadczeniem wypłacanym przez ZUS z wyjątkiem renty socjalnej i tzw. świadczenia Mama 4 plus. Jeśli osoba całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji nie pobiera z ZUS-u emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy, to powinna wystąpić do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole
1.8°C
wschód słońca: 05:46
zachód słońca: 19:48
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2024-04-18 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-22 17:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-22 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany