Według danych przytoczonych przez rzecznika opolskiego ZUS w coraz więcej osób dorabia na emeryturze. Pod koniec minionego roku aktywnych zawodowo emerytów w kraju było 854 tys., podczas gdy w 2018 r. niespełna 748 tys., a w grudniu 2015 r. 575 tys. Najniższy odsetek pracujących emerytów mieszka w woj. opolskim.
Na tysiąc mieszkańców pobierających świadczenie po ukończeniu powszechnego wieku na Opolszczyźnie dorabia 126 osób. Średnia dla całego kraju to 136 pracujących seniorów na tysiąc emerytów.
"W naszym regionie średnia ta wrosła w porównaniu do ubiegłego roku, bo wówczas ten wskaźnik wynosił 123 osoby, a na przykład w 2018 r. było 115 pracujących seniorów na tysiąc emerytów" – powiedział Sebastian Szczurek.
Według najnowszych danych ZUS ponad 57 proc. aktywnych zawodowo seniorów na emeryturze to właśnie kobiety. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 67 lat i 3 miesiące, dla mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, dla kobiet – 66 lat i miesiąc.
Regionami o największym natężeniu pracujących emerytów na tysiąc osób z tym świadczeniem są woj. mazowieckie i wielkopolskie, gdzie pracuje odpowiednio 163 i 152 osoby. Najmniejszy odsetek pracujących na emeryturze jest w województwie podkarpackim – 89 osób i w lubelskim, gdzie dorabia 106 osób na tysiąc emerytów.
Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 39,1 proc. ogółu pracujących emerytów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowią 29,3 proc, a osoby pracujące na umowę-zlecenie – 25,7 proc. (PAP)
masz/ joz/