29 październik 2010

Osiągnięcia PMWSZ

zdjęcie: Osiągnięcia PMWSZ / www.opole.pl
www.opole.pl
W dniu 18 października 2007 r. po raz pierwszy w historii Opolszczyzny zostały wręczone przesz Marszałka Województwa Opolskiego nagrody „Professor Opoliensis” ...
REKLAMA

Tytuły te otrzymali naukowcy wybrani przez Kapitułę Rektorów Wyższych Uczelni Opola wśród których znaleźli się również dwaj wybitni nauczyciele akademiccy naszej Uczelni :

- dr n. med. Wojciech Guzikowski – dyrektor Instytutu Położnictwa PMWSZ w Opolu,

- dr hab. n. med. Janusz Kubicki, prof. PMWSZ w Opolu.

Rektor Uczelni, prof. dr hab. n. med. Andrzej Steciwko został Człowiekiem Roku 2009 w ochronie zdrowia w konkursie "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny". Nagroda została wręczona 17 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

Prof. Andrzej Steciwko jest kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, twórca cyklu badań populacyjnych w dziedzinie zdrowia. Profesor jest specjalistą nefrologii, a także specjalistą II stopnia chorób wewnętrznych, balneologii, bioklimatologii, fizykoterapii i medycyny rodzinnej. Jest współorganizatorem jednej z największych w Polsce konferencji medycznych Top Medical Trends. Obecnie prowadzi badanie "Ocena skuteczności leczenia dyslipidemii w Polsce", w którym weźmie udział 45 tys. pacjentów.

W dniu 21 grudnia 2009 roku na posiedzeniu Senatu PMWSZ w Opolu Dr hab. n. med. Janusz Kubicki Prorektor ds. studenckich w imieniu wszystkich senatorów i całej społeczności akademickiej złożył Panu Rektorowi najserdeczniejsze gratulacje.

Również w latach wcześniejszych prof. Andrzej Steciwko otrzymał wiele odznaczeń i medali m.in. w 2006 r. został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego – MEDALEM GLORIA MEDICINAE.
 

W bieżącym roku akademickim 2009/2010 Instytut Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu podjął inicjatywę zorganizowania I Olimpiady Pielęgniarskiej na szczeblu wojewódzkim. Nadanie olimpiadzie nowoczesnego kształtu było nie lada wyzwaniem, gdyż olimpiady pielęgniarskie miały już swoją tradycję w szkołach medycznych. W obecnym czasie pielęgniarstwo oparte jest na procesie pielęgnowania, a wiedza zdobywana przez studentów pochodzi z wielu źródeł, w tym z Internetu, należało więc dostosować sposób przeprowadzenia olimpiady do nowych warunków. Pomysł został życzliwie przyjęty przez Instytut Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Spośród ponad 120 studentów II i III roku Instytutu Pielęgniarstwa zakwalifikowało się do II etapu 8 studentów.

Do finału olimpiady przystąpiło łącznie 6 studentów z obu uczelni.

W 2007 r. powstał w PMWSZ w Opolu Klub Honorowych Dawców Krwi. Działalność Klubu polega m.in. na współpracy z Zarządem rejonowym PCK, Regionalną Radą Krwiodawstwa oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Członkowie mają możliwość uczestniczenia m. in. w zawodach sportowych organizowanych przez PCK lub w konkursach takich, jak: coroczny konkurs „Młoda krew ratuje życie”. W tym roku już po raz siódmy uczestniczyła nasza uczelnia w edycji tego konkursu organizowanego przez Krajową Radę Honorowych Dawców Krwi PCK oraz Zarząd Główny PCK. W kategorii uczelni wyższych zajęliśmy I miejsce w województwie opolskim w dwóch kategoriach: aktywności - ilości krwi oddanej w turnieju w przeliczeniu na jednego pełnoletniego studenta oraz wg wskaźnika najlepsza promocja honorowego krwiodawstwa. Promocja honorowego krwiodawstwa jest nowym kryterium oceny w konkursie i tym bardziej cieszy nas to wyróżnienie. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 14 czerwca br. w siedzibie RCKiK w Opolu.

Od początku działalności PMWSZ w Opolu władze w Opolu władze Uczelni położyły nacisk na propagowanie nauki poprzez realizację corocznych planów wydawniczych. Dorobek publikacyjny pracowników PMWSZ jest imponujący i tematycznie obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgniarstwa, położnictwa, rehabilitacji i fizjoterapii.

Na uwagę zasługuje liczący kilkaset pozycji dorobek naukowy prof. dr hab. n. med. Andrzeja Steciwko w zakresie medycyny rodzinnej, fizjoterapii, szczególnie w chorobach układu moczowo – płciowego, pielęgniarskich i klinicznych aspektów opieki nad pacjentem, komunikowania interpersonalnego w medycynie, jakości i skuteczności nauczania studentów kierunków medycznych. Inne istotne publikacje pracowników kierunku Pielęgniarstwo dotyczą wielu aspektów klinicznych i pielęgnacyjnych w schorzeniach nerek, kardiologii, chorób zakaźnych, m.in. AIDS, zaburzeniach metabolicznych, farmakologii, neurologii, psychiatrii, promocji zdrowia, zdrowia publicznego, opieki paliatywnej, terminalnej i psychoonkologii, transplantologii i chirurgii.

Domeną publikacyjną Uczelni są cykle książek towarzyszące konferencjom naukowym, prezentujące najnowsze osiągnięcia badawcze, popularyzujące nie tylko wiedzę medyczną, ale także psychologiczną i pedagogiczną w zakresie szeroko rumianej problematyki klinicznych i pielęgnacyjnych aspektów opieki nad chorymi oraz zagadnień związanych z opieką, leczeniem i profilaktyką w pediatrii.

W ramach pierwszego cyklu ukazały się trzy książki: „Wybrane aspekty leczenia i opieki pielęgniarskiej nad chorymi w różnych specjalnościach medycyny” pod red. Andrzeja Steciwko i Marioli Wojtal (2006), „Pielęgnowanie i leczenie chorych w różnych specjalnościach medycyny” pod red. Andrzeja Steciwko, Lucyny Sochockiej, Marioli Wojtal (2007), „Pielęgnacyjne i kliniczne aspekty opieki nad chorymi. Wybrane zagadnienia” t. 1 pod red. Andrzeja Steciwko, Marioli Wojtal, Danuty Żurawickiej (2008).

W ramach drugiego cyklu „Dziecko i jego środowisko” ukazały się cztery publikacje: „Prawa dziecka – dziecko pokrzywdzone” pod red. Andrzeja Steciwko i Iwony Pirogowicz (2005), „Uzależnienia a dzieci i młodzież” pod red. Andrzeja Steciwko i Iwony Pirogowicz (2006), „Promocja zdrowia i profilaktyka chorób w pediatrii, pod red. Iwony Pirogowicz i Andrzeja Steciwko (2007)’Noworodek przedwcześnie urodzony – trudności i satysfakcje” pod red. Iwony Pirogowicz i Andrzeja Steciwko (2008).

Nowością jest podręcznik autorstwa Anny Klimczyk i Teresy Niechwiadowicz – Czapka, doświadczonych pielęgniarek i wykładowców Uczelni: „Wybrane zagadnienia z pielęgniarstwa chirurgicznego” (2008), publikacja związana z programem nauczania przedmiotu chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne.

Łącznie w latach 2003-2008 na zlecenie PMWSZ w Opolu wydano 10 tytułów o nakładzie 2400 egzemplarzy. Publikacje wydawane były m.in. przy wsparciu finansowym władz samorządowych województwa opolskiego – Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.



www.opole.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Opole
17.9°C
wschód słońca: 05:09
zachód słońca: 20:20
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2024-05-09 19:00
miejsce
Cuda Na Barze, Opole, ul. 1 Maja 77A
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 19:30
miejsce
Amfiteatr Tysiąclecia, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 21:00
miejsce
Klub Mango Opole, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-12 18:00
miejsce
Amfiteatr Tysiąclecia, Opole, ul....
wstęp biletowany