Podpisano pierwsze w kraju umowy o sprzedaży tabletek dzień po
Pierwsze umowy w ramach pilotażowego programu antykoncepcji awaryjnej podpisały apteki: Eskulap przy ul. Bielskiej, DOZ Apteka przy ul. Oleskiej i Apteka Ogólnodostępna przy ul. Kazimierza Sosnkowskiego.
"Napływają do nas kolejne wnioski z aptek. Są one przez naszych pracowników priorytetowo rozpatrywane. Nabór jest otwarty. Uruchomiliśmy dla aptek zainteresowanych udziałem w programie specjalne numery telefonów, pod którymi mogą się kontaktować z naszymi pracownikami" – powiedziała dyrektor Cyganiuk.
Dodała, że pracownicy NFZ są do dyspozycji farmaceutów. Dodatkowo jest stanowisko komputerowe, przy którym farmaceuci zainteresowani przystąpieniem do programu pilotażowego mogą wypełnić stosowny wniosek.
"Zrobimy wszystko, aby w maksymalnie krótkim czasie podpisać umowy z aptekami" – zapewniła Cyganiuk.
Rzecznik opolskiego NFZ Barbara Pawlos poinformowała, że nie ma limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. NFZ zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę dzień po.
"W przestrzeni publicznej, również w naszych lokalnych mediach, pojawiają się informacje o rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceuty w programie pilotażowym antykoncepcji awaryjnej. Takiego limitowania nie ma, a NFZ zapłaci za każdą konsultację udzieloną przez farmaceutę" – powiedziała Pawlos.
Zgodnie z prawem każda umowa z NFZ musi być zawarta na określoną kwotę. W tym wypadku oddział wojewódzki NFZ uzgadnia kwotę umowy z farmaceutą, zachowując elastyczność i zakładając zwiększoną dostępność do tabletki dzień po. W razie osiągnięcia lub przekroczenia kwoty w umowie zostanie ona aneksowana, a NFZ zapłaci za każdą usługę. Zapobiegnie to sytuacji, w której NFZ zamraża w umowie środki, które mogą pozostać niewykorzystane. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik
masz/ joz/