9 maj 2024

Podpisano pierwsze w kraju umowy o sprzedaży tabletek dzień po

zdjęcie: Podpisano pierwsze w kraju umowy o sprzedaży tabletek dzień po / pixabay/8264057
W opolskim oddziale NFZ w czwartek trzy apteki ze stolicy regionu podpisały umowy na realizację programu pilotażowego antykoncepcji awaryjnej bez limitów – poinformowała na konferencji prasowej dyrektor NFZ w Opolu Beata Cyganiuk.
REKLAMA

Pierwsze umowy w ramach pilotażowego programu antykoncepcji awaryjnej podpisały apteki: Eskulap przy ul. Bielskiej, DOZ Apteka przy ul. Oleskiej i Apteka Ogólnodostępna przy ul. Kazimierza Sosnkowskiego.

"Napływają do nas kolejne wnioski z aptek. Są one przez naszych pracowników priorytetowo rozpatrywane. Nabór jest otwarty. Uruchomiliśmy dla aptek zainteresowanych udziałem w programie specjalne numery telefonów, pod którymi mogą się kontaktować z naszymi pracownikami" – powiedziała dyrektor Cyganiuk.

Dodała, że pracownicy NFZ są do dyspozycji farmaceutów. Dodatkowo jest stanowisko komputerowe, przy którym farmaceuci zainteresowani przystąpieniem do programu pilotażowego mogą wypełnić stosowny wniosek.

"Zrobimy wszystko, aby w maksymalnie krótkim czasie podpisać umowy z aptekami" – zapewniła Cyganiuk.

Rzecznik opolskiego NFZ Barbara Pawlos poinformowała, że nie ma limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. NFZ zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę dzień po.

"W przestrzeni publicznej, również w naszych lokalnych mediach, pojawiają się informacje o rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceuty w programie pilotażowym antykoncepcji awaryjnej. Takiego limitowania nie ma, a NFZ zapłaci za każdą konsultację udzieloną przez farmaceutę" – powiedziała Pawlos.

Zgodnie z prawem każda umowa z NFZ musi być zawarta na określoną kwotę. W tym wypadku oddział wojewódzki NFZ uzgadnia kwotę umowy z farmaceutą, zachowując elastyczność i zakładając zwiększoną dostępność do tabletki dzień po. W razie osiągnięcia lub przekroczenia kwoty w umowie zostanie ona aneksowana, a NFZ zapłaci za każdą usługę. Zapobiegnie to sytuacji, w której NFZ zamraża w umowie środki, które mogą pozostać niewykorzystane. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole
19.6°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:40
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 18:00
miejsce
Aula Seminarium Duchowego, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-27 17:30
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-06 19:00
miejsce
Studenckie Centrum Kultury, Opole,...
wstęp biletowany