Wybory rektora Politechniki Opolskiej na lata 2024-2028 odbędą się 19 marca. Według informacji uzyskanych przez PAP, jedynym kandydatem na to stanowisko będzie prof. Marcin Lorenc, który będzie ubiegał się o reelekcję.
Według rektora w ostatnich kilku latach opolska uczelnia stała się ważnym ośrodkiem naukowym, którego dorobek odnotowany jest także poza granicami Polski.
"Udowodniliśmy, że nawet średniej wielkości uczelnia w najmniejszym województwie w kraju może i prowadzi badania naukowe na światowym poziomie. Mimo licznych sukcesów, które odnieśliśmy w ciągu ostatnich czterech lat, przed nami jeszcze sporo działań, kolejnych wyzwań oraz dokończenie inwestycji i rozpoczęcie kolejnych. Stąd moja decyzja o ponownym kandydowaniu na funkcję rektora Politechniki Opolskiej" – powiedział prof. Lorenc.
Do sukcesów uczelni odniesionych w czasie swojej czteroletniej kadencji rektor zaliczył m.in. rekordową liczba wynalazków, ilość cytowań, liczbę publikacji naukowców politechniki w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na całym świecie, wysoką liczbę doktoratów wdrożeniowych oraz międzynarodowych zespołów oraz kwalifikacji uczelni w obiektywnych, międzynarodowych rankingach, w tym najważniejszej: Liście Szanghajskiej, na której Politechnika Opolska (jako jedyna uczelnia z regionu) zajmuje pierwsze miejsce w kraju i wysokie na świecie miejsce w obszarze inżynierii mechanicznej.
"Cztery lata mojej kadencji to także czas inwestycji widoczny przede wszystkim w rekordowym, ministerialnym wsparciu: otrzymaliśmy 51 mln 150 tys. zł na kompleksową przebudowę budynku +Lipsk+, w którym będą się mieścić dwa wydziały: Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Ekonomii i Zarządzania. To także inwestycja w nowe laboratoria jak laboratorium zaawansowanych technologii wytwarzania czy laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Odwróciliśmy także kilkuletni trend spadkowy w rekrutacji na naszą uczelnię. Mimo niżu demograficznego od 2022 roku przyjmujemy co roku większą liczbę kandydatów, którzy przyjeżdżają do nas na studia z całego kraju" - wylicza rektor.
Pierwsze oficjalne spotkanie kandydata ze społecznością akademicką zaplanowano na wtorek. Tydzień później odbędą się wybory. Żeby wynik głosowania był wiążący, rektor musi otrzymać bezwzględną większość głosów. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ dki/