Nie przegap! Dodatek solidarnościowy już tylko za lipiec i sierpień

Już ponad 2,9 mln zł trafiło do mieszkańców Opolszczyzny z tytułu dodatku solidarnościowego. Od niemal miesiąca taka pomoc trafia do osób, które straciły pracę na etacie po 15 marca tego roku.
Koronawirus
opolskie
1404
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Pierwsze wypłaty dodatku solidarnościowego opolski ZUS uruchomił pod koniec czerwca. 

Do tej pory ze świadczenia skorzystało w regionie prawie 2,3 tys. osób, które od połowy marca pozostają bez pracy. 

- Wartość przelewów jakie do tej pory zrealizowaliśmy zbliża się do 3 milionów złotych, a w całym kraju to już prawie 127 milionów złotych. Dodatek solidarnościowy trafił już do niemal 98 tysięcy odbiorców w Polsce. Opolski oddział ZUS codziennie przelewa na rachunki bankowe wnioskodawców z regionu co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych

- Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS ma siedem dni, by wypłacić dodatek solidarnościowy, oczywiście jeśli wniosek jest poprawnie wypełniony, a numer rachunku bankowego jest kompletny. Po 1400 zł netto mogą dostać pracujący na etacie, z którymi po 15 marca 2020 r., pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony po tym terminie „wygasła”. Warunkiem jest też podleganie przez co najmniej 60 dni łącznie ubezpieczeniom społecznym w bieżącym roku.
Kto spełnia kryteria, by otrzymać pomoc z ZUS w tej formie, a nie zdążył złożyć wniosku w czerwcu, ten ma szansę na „solidarnościowe” już tylko w lipcu i sierpniu. Pieniądze mogą być przyznane tylko za miesiąc, w którym wniosek o dodatek trafi na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Na swojej stronie internetowej ZUS podpowiada jak założyć profil na PUE ZUS oraz pokazuje jak krok po kroku złożyć wniosek EDS – o wypłatę zasiłku solidarnościowego.

O to specjalne świadczenie mogą się również ubiegać legalnie pracujący w Polsce cudzoziemcy, których zatrudnienie miało formę umowy o pracę. W skali kraju największą grupę beneficjentów dodatku solidarnościowego wśród obcokrajowców stanowią Ukraińcy – 1020 osób, dalej Białorusini – 120 pracowników, Rosjanie – 31, Hindusi – 25, Włosi – 23 oraz 18 Egipcjan.

Największy udział w składanych wnioskach o dodatek solidarnościowy, bo 58 proc., mają w Polsce osoby w wieku od 26 roku życia do 46 roku życia. O świadczenie starają się częściej  kobiety niż mężczyźni. Proporcje na dzisiaj to 59 proc. do 41 proc. na korzyść pań.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
opolskie
1404
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2020-10-18 20:00
miejsce
Restauracja Opolanka, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Stegu Arena, Opole, Oleska 70
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 16:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-08 17:00
miejsce
Teatr Ekostudio, Opole, ul. Armii...
wstęp biletowany