Jakie są najnowsze trendy na rynku pracy w Opolu i okolicach?
fot. nadesłane
Po letniej stagnacji przełom września i października przyniósł ożywienie na krajowym rynku pracy. Stabilny poziom bezrobocia i niewielkie zmiany w średnich wynagrodzeniach w połączeniu ze zwiększoną ilością ofert pracy to dobre perspektywy dla osób planujących zmiany w życiu zawodowym. Na kogo czeka praca w Opolu? Sprawdź!
Jakich zawodów brakuje w województwie opolskim?
Praca Opole może być aktualnie trudna do znalezienia ekonomistom, filozofom, historykom, politologom i kulturoznawcom – na rynku pracy osób z tym wykształceniem jest zbyt dużo, a skierowanych do nich ofert pojawia się niewiele. Z kolei do zawodów w równowadze w 2024 roku zalicza się między innymi administratorów stron internetowych, architektów krajobrazu, dziennikarzy i redaktorów, florystów, fotografów, kamieniarzy, listonoszy i kurierów, prawników, recepcjonistów i rejestratorów, sekretarki i asystentów, spedytorów i logistyków oraz weterynarzy. W ich przypadku praca jest dostępna, jednak w czasie rekrutacji może pojawić się konkurencja.Osoby poszukujące zatrudnienia powinny zwrócić szczególną uwagę na tzw. zawody deficytowe na lokalnym rynku pracy. Praca w powiecie opolskim często jest możliwa w takich zawodach jak:
• kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
• lekarze;
• pielęgniarki i położne;
• pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych.
Opolscy pracodawcy mają też zgłaszać zwiększone zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej (betoniarze i zbrojarze, brukarze, kierownicy budowy, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie), gastronomicznej (kelnerzy i barmani, kucharze, pomoce kuchenne) czy usługowo-handlowej (cukiernicy, fryzjerzy, piekarze, sprzedawcy i kasjerzy).
Zarobki w powiecie opolskim w sierpniu 2024
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na spadek średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z 8279 złotych brutto w lipcu do 8190 złotych brutto w sierpniu 2024. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w zależności od województwa wyniosło od 6880 do 9446 złotych. Praca w województwie opolskim w sierpniu oznaczała przeciętne zarobki w poziomie 7498 złotych brutto – w poszczególnych sektorach wahając się od 5087 do 7960 złotych brutto.Ile zarobisz w zależności od sektora zatrudnienia?
Praca z najwyższymi zarobkami dostępna jest w sektorze transportu i gospodarki magazynowej i w przetwórstwie przemysłowym. W sierpniu przeciętne wynagrodzenia w Opolu i okolicach wyglądały następująco:• przemysł – 7714 złotych brutto;
• przetwórstwo przemysłowe – 7771 złotych brutto;
• budownictwo – 7324 złotych brutto;
• handel, naprawa pojazdów samochodowych – 7233 złotych brutto;
• transport i gospodarka magazynowa – 7960 złotych brutto;
• zakwaterowanie i gastronomia – 5087 złotych brutto;
• informacja i komunikacja – 7223 złotych brutto;
• obsługa rynku nieruchomości – 7347 złotych brutto;
• administrowanie i działalność wspierająca – 6150 złotych brutto.
Aby zwiększyć swoje szanse na wyższe zarobki, warto poznać lokalny rynek pracy, a w razie potrzeby – przekwalifikować się. W poszukiwaniu zatrudnienia pomocny może być kreator CV online od Praca.pl, czyli narzędzie, z którym stworzysz profesjonalne dokumenty aplikacyjne.
Rynek pracy w Opolu – co warto wiedzieć?
Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie 5%. We wrześniu pobity został także rekord liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach – zgodnie z opublikowanymi przez resort pracy danymi we wrześniu 2024 było ich o 5 tysięcy mniej niż we wrześniu ubiegłego roku.Jednocześnie GUS odnotował niewielki spadek przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw odczuwalny również w przypadku średnich zarobków, jakie w sierpniu przynosiła praca Opole. Według szacunków pracownicy z województwa opolskiego zarobili o 131 złotych brutto mniej niż w lipcu 2024 roku.
Osoby poszukujące zatrudnienia mogą liczyć na oferty pracy związane z zawodami deficytowymi. W powiecie opolskim większe zapotrzebowanie na pracowników dotyczy na przykład elektryków, elektromechaników i elektromonterów, magazynierów, mechaników pojazdów samochodowych, nauczycieli przedszkoli, operatorów obrabiarek skrawających czy opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, co może być też szansą dla osób, które interesuje praca dla uchodźców.
PRZECZYTAJ JESZCZE