8 lipiec 2013

Dzień dobry, reprezentuję Microsoft... Tak wpadła jedna z firm

zdjęcie: Dzień dobry, reprezentuję Microsoft... Tak wpadła jedna z firm / Fot. archiwum TM.
Fot. archiwum TM.
Jak informują policjanci, wartość znalezionych w komputerach pracowników nielegalnych oprogramowań, oszacowano na 30 do nawet 40 tysięcy złotych. W sumie, w jednej z krakowskich firm funkcjonariusze zabezpieczyli 4 dyski twarde.
REKLAMA

Właściciele i pracownicy krakowskiej firmy z pewnością ze zdziwienia zrobili wielkie oczy, kiedy do siedziby z zaskoczenia wpadł przedstawiciel Microsoftu w towarzystwie funkcjonariuszy policji miejskiej Komendy. Wspólnie przeszukali pomieszczenia. Jak się okazało, podejrzenia były słuszne. W poszczególnych komputerach zainstalowane było nielegalne oprogramowanie Microsoftu: pakiety Windows Office, Adobe i programy graficzne typu Corel.

- Odpowiedzialność karna to tylko jedno z zagrożeń, na które narażają się firmy korzystające z nielegalnego oprogramowania. Pirackie programy są częstym źródłem złośliwych aplikacji, które mogą spowolnić działanie komputera, wywołać awarię, ale też doprowadzić do wycieku poufnych informacji z przedsiębiorstwa oraz przejęcia kontroli nad jego cyfrowymi zasobami - mówi Krysztof Janiszewski, ekspert ds. ochrony własności intelektualnej.

Zaznacza również, że równie ważnym aspektem korzystania z pirackiego oprogramowania jest nieuczciwa konkurencja z innymi firmami, które niezbędne im do pracy programy nabyły w sposób legalny. Czyli po prostu za nie zapłaciły.

- W niektórych stanach USA funkcjonuje już prawo, tzw. "Unfair Competition Act", które w sytuacji z jaką mamy do czynienia zamyka przedsiębiorstwu, w którym zostało wykryte nielegalne oprogramowanie, możliwość eksportu swoich produktów i usług na teren USA - dodaje Krzysztof Janiszewski.

Strach się bać. Jednym słowem, korzystające z nielegalnego oprogramowania przedsiębiostwa nie znają dnia ani godziny, kiedy w ich progu może stanąć przedstawiciel Microsoftu, tak jak to było w przypadku funkcjonującej w Krakowie firmy.

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Opole
2.4°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 15:43
Koronawirus
opolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2022-12-12 18:00
miejsce
Studenckie Centrum Kultury, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 17:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 20:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-14 20:00
miejsce
Cuda Na Barze, Opole, ul. 1 Maja 77A
wstęp biletowany