29 lipiec 2022

Wciąż musimy mówić o Powstaniu Warszawskim i o wartościach, które za nim stoją

zdjęcie: Wciąż musimy mówić o Powstaniu Warszawskim i o wartościach, które za nim stoją / fot. PAP
fot. PAP
Wciąż musimy mówić o Powstaniu Warszawskim, o wartościach, które za nim stoją - powiedział w piątek na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który jest przewodniczącym Kapituły Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich.
REKLAMA

W piątek w Centrum Prasowym PAP, z udziałem m.in. powstańców warszawskich, członków Komitetu Honorowego, Kapituły Nagrody BohaterONy 2022 oraz reprezentantów partnerów tegorocznej akcji, odbywa się konferencja prasowa inaugurująca VII edycję kampanii "BohaterON" - włącz historię".

"Jak co roku o tej porze cała Polska honoruje powstańców i Powstanie Warszawskie. My wszyscy jesteśmy z tego powstania. Gdyby nie ten zryw, ten heroiczny i tragiczny zryw, który był w owym czasie sprawą wspólnotową, jednoczącą, a jednocześnie zupełnie naturalną. Inaczej być nie mogło. Wszyscy, którzy myślą o historii w jakiś inny, opaczny sposób nie rozumieją historii. Historię oceniać możemy tylko i wyłącznie przez zrozumienie kontekstu historycznego. Taka była chwila, taka była potrzeba" - powiedział wicepremier Gliński.

Podkreślił, że "to powstanie nas wszystkich stworzyło, bo podtrzymało na lata polską wspólnotę". "Polska istnieje także dzięki państwa heroicznej postawie, państwa zaangażowaniu, dzięki powstaniu warszawskiemu, co do tego nie ma żadnych wątpliwości" - dodał.

Minister kultury wskazał, że "tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak to jest ważne i może więcej osób jest to w stanie zrozumieć w kontekście tego, co się dzieje na Ukrainie".

Przypomniał, że w pomoc Ukrainie zaangażowana jest cała Polska. "To jest też coś, co odziedziczyliśmy po was, po powstańcach. Ta postawa, która była i jest postawą oczywistą, naturalną, bez chwili zawahania. Wszyscy, całe społeczeństwo, państwo polskie zaangażowało się w tę pomoc" - zaznaczył wicepremier Gliński.

Odnosząc się do akcji "BohaterON" ocenił, że jest ona "szczególna". Jak mówił, "mimo że tak wiele różnych instytucji honoruje powstanie, odnosi się do powstania, to okazało się, ze jest jeszcze wiele do zrobienia".

Wskazał, że "my wciąż o powstaniu i o wartościach, które stoją za powstaniem i za honorowaniem powstania i powstańców, musimy mówić".

"Przede wszystkim musimy mówić i rozmawiać z młodym pokoleniem, bo to jest nasza odpowiedzialność za młodych. I to robimy" - powiedział szef MKiDN. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole
14°C
wschód słońca: 06:40
zachód słońca: 18:38
Koronawirus
opolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Studenckie Centrum Kultury, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 18:00
miejsce
Stegu Arena, Opole, Oleska 70
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-03 19:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-06 20:00
miejsce
Restauracja Opolanka, Opole,...
wstęp biletowany