Wojewoda dolnośląska powoła zespół do przeciwdziałania mowie nienawiści i przemocy w szkołach
W piątek z inicjatywy wojewody dolnośląskiej Anny Żabskiej odbyło się spotkanie z udziałem wiceprezydentów największych miast regionu, przedstawicieli samorządu województwa, kuratorium oświaty oraz policji. Bezpośrednim impulsem do organizacji tego spotkania była tragiczna śmierć uczennicy z Wałbrzycha, do której mogło przyczynić się długotrwałe doświadczenie hejtu – przekazał PAP rzecznik wojewody dolnośląskiego Tomasz Jankowski. W ostatnim czasie w podwrocławskiej gminie głośny był też przypadek przemocy rówieśniczej w tamtejszej szkole.
Wojewoda zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przemocy w szkołach. "Potrzebne jest skoordynowane działanie wszystkich instytucji. Rozmawialiśmy o tym, jak powinna wyglądać edukacja prawna dzieci i młodzieży, jak dzielić się skutecznymi praktykami i jak uwrażliwiać uczniów, nauczycieli i rodziców na problem hejtu. Deklaruję pełne wsparcie administracji rządowej. Zespół, który powołuję, będzie działać systemowo" – zapowiedziała Żabska.
Zespół będzie się składać z przedstawicieli samorządów i kuratorium oświaty oraz specjalistów z zakresu psychiatrii dziecięcej i psychologii. Gremium ma opracować praktyczne wytyczne i propozycje działań, z których będą mogły skorzystać wszystkie samorządy i szkoły w regionie.
"Chcemy, by rodzice, nauczyciele i dzieci wiedzieli, do kogo zwrócić się w sytuacji hejtu. Potrzebne są systemowe działania. Zapewniam, że jeszcze w tym roku na organizowanych przez kuratorium konferencjach każda ze stron otrzyma konkretne, sprawdzone praktyki wsparcia dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że te trudne sytuacje zmobilizują również samą młodzież do wzajemnego wsparcia. Musimy dotrzeć do wszystkich – dużą rolę pełnią również rodzice, bo to oni są odpowiedzialni za wychowanie, a szkoła jest instytucją wspierającą" – powiedziała dolnośląska kurator oświaty Ewa Skrzywanek.
W tym roku na wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dzieci i młodzieży z budżetu województwa dolnośląskiego przekazano 5 mln zł. Środki te trafią do 49 poradni psychologiczno-pedagogicznych w całym województwie. Pieniądze mają pozwolić na organizację spotkań indywidualnych i grupowy dla uczniów.
Każda osoba potrzebująca wsparcia może skorzystać siedem dni w tygodniu z całodobowego telefonu 800-70-22-22 w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Podobnie działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – całodobowo, siedem dni w tygodniu, tel. 800-12-12-12. Jeśli ktoś ma informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia, może zadzwonić też pod numer alarmowy 112.(PAP)
pdo/ jann/
