12 marzec 2024

Samorząd kupi nowe pociągi ze środków z KPO

zdjęcie: Samorząd kupi nowe pociągi ze środków z KPO / pixabay/2736247
Samorząd województwa pomorskiego otrzymał dofinansowanie na zakup taboru kolejowego ze środków z Krajowego Planu Odbudowy - poinformował we wtorek urząd marszałkowski. Dziesięć nowych pociągów ma pojawić się na torach do końca przyszłego roku.
REKLAMA

Rzecznik urzędu marszałkowskiego Michał Piotrowski przypomniał w przesłanym we wtorek komunikacie, że w czerwcu 2023 roku, po przetargach na dostawę 31 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz czterech sztuk dwunapędowych (elektryczno-spalinowych) zespołów trakcyjnych, zarząd województwa pomorskiego podjął decyzję o rozpoczęciu kolejnego postępowania przetargowego.

„Tym razem dotyczyło ono zakupu jednego pojazdu o napędzie elektrycznym. Przetarg zawierał jednak opcję, dzięki której województwo pomorskie mogło kupić kolejnych 9 pojazdów o ile uda się pozyskać środki z KPO. Jednocześnie wniosek o dofinansowanie zakupu w wysokości 84 proc., czyli blisko 250 mln zł, został złożony do Centrum Unijnych Projektów Transportowych” – przekazał.

Piotrowski wyjaśnił, że jedyną ofertę w przetargu złożył nowosądecki Newag i z tą firmą pomorski samorząd podpisał umowę.

Cytowany w informacji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił, że zakup nowego taboru służyć będzie zwiększeniu dostępności transportowej na Pomorzu.

„Dzięki tej inwestycji zwiększy się także komfort podróży pasażerów. Warto przypomnieć, że nasze województwo jest najbardziej +kolejowym+ regionem w Polsce, w 2023 roku pociągi w naszym regionie przewiozły 65,6 mln pasażerów. A statystyczny Pomorzanin odbywa średnio w ciągu roku 26 podróży koleją – najwięcej spośród wszystkich polskich regionów i więcej niż wynosi średni wskaźnik dla wszystkich krajów Unii Europejskiej” – stwierdził Struk.

W komunikacie podano, że pojazdy, które kupi samorząd województwa pomorskiego, będą przeznaczone do obsługi połączeń regionalnych.

„Podobnie jak w przypadku poprzednich przetargów, nowe pociągi będą mieć klimatyzację, sieć wi-fi, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory AED. Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwał monitoring. Pojazdy będą posiadały m.in. miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz toaletę przystosowaną do potrzeb takich osób. Zostanie również wydzielona przestrzeń do przewozu rowerów” – wyliczył Piotrowski. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole
1.8°C
wschód słońca: 05:46
zachód słońca: 19:48
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2024-04-18 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-22 17:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-22 20:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany