31 październik 2022

Pierwsze transporty węgla jadą już do samorządów

zdjęcie: Pierwsze transporty węgla jadą już do samorządów / fot. PAP
fot. PAP
Pierwsze transporty z węglem już jadą do samorządów - poinformował w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP zwrócił uwagę, że od stycznia br. do końca sezonu grzewczego w polskich portach może zostać przeładowana rekordowa ilość 20 mln ton węgla.
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Mają one m.in. ułatwić samorządom preferencyjną sprzedaż węgla oraz rozstrzygają problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Wiceszef MAP pytany w poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia o to, kiedy mieszkańcy będą mogli kupić węgiel w gminach, powiedział: "W wielu miejscach albo mamy już umowy podpisane, albo jesteśmy w trakcie rozmów z gminami co do wielkości dostaw". "Pierwsze transporty (węgla - PAP) już jadą do samorządów" - wskazał.

"Zakładając, że (nowe gminy - PAP) w tym tygodniu podpisałyby umowę, w przyszłym tygodniu mogą już odbierać węgiel ze swoich punktów" - powiedział. Stwierdził, że "pewnym problemem po stronie gmin" może być oszacowanie zapotrzebowania, co wydłuży proces dostaw. "Ale my pomagamy, jesteśmy w kontakcie z samorządowcami i powinno to przebiegać dobrze" - dodał wiceminister.

Rabenda zwrócił uwagę, że część węgla, który będzie trafiał do samorządów, będzie pochodzić z wydobycia krajowego, część z importu.

Odnosząc się do przeładunku importowanego węgla w portach, wiceszef MAP powiedział, że jeśli będzie taka potrzeba, "to może być w sumie prawie 20 mln ton od stycznia br. do końca sezonu grzewczego". "Takich wolumenów w polskich portach się jeszcze nie przeładowywało, to są rekordowe wyniki" - stwierdził.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena ta nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole
19.6°C
wschód słońca: 05:26
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2024-05-01 19:00
miejsce
Bar U Kuby, Opole, Częstochowska 32
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-07 19:00
miejsce
Miejsce X, Opole, Ul. Henryka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-09 19:00
miejsce
Cuda Na Barze, Opole, ul. 1 Maja 77A
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 19:30
miejsce
Amfiteatr Tysiąclecia, Opole, ul....
wstęp biletowany