Politechnika Opolska z rekordową ilością cytowań na świecie

zdjęcie: Politechnika Opolska z rekordową ilością cytowań na świecie / fot. PAP
fot. PAP
W ubiegłym roku na całym świecie naukowcy z Politechniki Opolskiej byli cytowani 14,5 tysiąca razy. - To wieloletni rekord i potwierdzenie jakości badań prowadzonych na naszej uczelni - powiedział PAP prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
REKLAMA

Według ostatnich danych na podstawie bazy Web of Science Core Collection, w 2022 roku naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani w publikacjach na całym świecie 14,5 tysiąca razy. Dla porównania, w 2021 było to około 11 tysięcy razy, a w 2020 - 6,7 tysięcy razy.

"Oczywiście kolejny rekord w liczbie cytowań naszych naukowców to wielka satysfakcja i powód do dumy. Te liczby to przede wszystkim jasny sygnał ze świata, że publikacje prowadzonych przez nas badań są widoczne i potrzebne, takie dane stawiają nas w czołówce uczelni i to nie tylko Polski" - uważa prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Z analizy bazy Web of Science Core Collection wynika, że najczęściej cytowano naukowców Politechniki Opolskiej z dyscyplin: inżynieria mechaniczna (43 autorów, 8028 cytowań), inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (34 autorów, 1617 cytowań) oraz automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne (59 autorów, 1426 cytowań). Zdaniem naukowca, to już kolejne potwierdzenie rosnącej pozycji uczelni.

"W zeszłym roku Politechnika Opolska osiągnęła historyczny wynik w ocenie ewaluacyjnej. Cztery nasze dyscypliny naukowe: inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomia i finanse uzyskały kategorię A. Pozostałe dyscypliny otrzymały kategorię B+, która także potwierdza wysoką jakość naukową. Dodatkowo, po raz pierwszy Politechnika Opolska została zakwalifikowana do największego, ogólnoświatowego rankingu THE World University Rankings obejmującego ponad 100 krajów. Warto podkreślić także fakt, że w klasyfikacji polskich uczelni Politechnika Opolska zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe" - wylicza prof. Królczyk.(PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole
16.8°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:59
Koronawirus
opolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu

kiedy
2023-06-12 19:00
miejsce
Filharmonia Opolska, Opole, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-14 19:00
miejsce
W12 Miejsce Twoich Spotkań, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-15 19:30
miejsce
Studenckie Centrum Kultury, Opole,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-16 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury i Sportu,...
wstęp biletowany