Mniejszość niemiecka poszukuje nauczycieli języka
Mający siedzibę w Opolu Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce to instytucja skupiająca organizacje mniejszości niemieckiej z całej Polski. Na stronie ZNSSK zamieszczono komunikat dotyczący braku nauczycieli języka niemieckiego jako mniejszości.
"Zgodnie z rozporządzeniem Minister Edukacji Narodowej pani Barbary Nowackiej od 1 września 2024 roku język niemiecki, jako język mniejszości, ma być znowu nauczany w wymiarze trzech godzin tygodniowo. Zakończyło to dwuletnią dyskryminację, jednak jej skutki są nadal odczuwalne. Chodzi tutaj nie tylko o uczniów, ale także o nauczycieli, którzy nauczali języka mniejszości. Część nauczycieli, posiadając również kwalifikacje do nauczania innych przedmiotów, pozostała w szkole, ale część nauczycieli została zmuszona do poszukiwania nowej pracy. Dlatego więc niektóre szkoły stoją w nowym roku szkolnym przed organizacyjnym wyzwaniem" - wyjaśnia ZNSSK.
W tej sprawie organizacja pod koniec sierpnia zwróciła się do gmin z trzech województw, w których język niemiecki jest nauczany jako język mniejszości. Jak informuje ZNSSK, problemy kadrowe zgłosiło pięć gmin w województwie opolskim (Radłów, Prószków, Dobrodzień, Opole i Katowice) oraz trzy gminy w województwie śląskim (Jejkowice, Rybnik, Wodzisław Śląski). W gminach województwa warmińsko-mazurskiego nie zgłoszono braku germanistów. (PAP)
masz/ mow/